kõlarite valimine

Auto audio, videoga ja navigatsiooniga seotud küsimused ja probleemid.

Moderaatorid: Zafari, sasszz

sass125
huviline
Postitusi: 58
Liitunud: T Juul 29, 2008 5:27 pm
Asukoht: jõhvi

kõlarite valimine

PostitusPostitas sass125 » R Sept 12, 2008 5:38 pm

2kanalitkanal sillatud supakas element magnat exspress 12" 200W/400W rms/max sellega ei tohiks midagi juhtuda.
Teised 2 jooksevad siis tagumistesse ovaalidesse 6" x 9", mis autos ostmise hetkel autos juba olid need andsid nüüd saba krabisevat(arvatavasti said veits liiga rms 45W neil märgitud).
Millised ovaalid võiks nende asemele panna et läbi ei põleks mida peab üldse vaatama???Ei ole just eriti palju kokku puutunud.
Ja kas on üldse mõtet kondekat vahele panna annab see midagi?

Olemas siis selline võimendi.

Panasonic CY-PA4003U
4-Channel Class AB Car Amplifier
RMS Power Rating:
4 ohms: 64 watts x 4 chan.
Bridged, 4 ohms: 190 watts x 2 chan.
Max power output: 225 watts x 4 chan.
MOSFET power supply
LED power/protection indicators
Tuned Bass EQ (0-15 dB bass boost at 45 Hz)
"Intelligent" Bass Servo Circuit (Results in bass that is more coherent with the rest of the frequency spectrum, achieving greater fidelity to the original sound)
Versatile Bridgeable Amp (4/3/2 channel operation)
Line-Out Jacks for Expansion
CEA-2006 compliant amplifier
Thermal shutdown protection circuit
Gold-plated RCA Connectors
Gold-plated Speaker Terminals
Variable low-pass filter 50-250 Hz
Variable high-pass filter 50-250 Hz
CEA-2006 compliant amplifier
Frequency response: 20-20000 Hz
Dimensions: 13-1/8"L x 11-1/16"W x 2-1/2"H
Galant 16v 101kw 2.0 glsi

Vipp
klubi liige
Postitusi: 879
Liitunud: R Apr 23, 2004 12:28 pm
Asukoht: Rakvere
Kontakt:

PostitusPostitas Vipp » R Sept 12, 2008 11:05 pm

Enne pane korralikud toitejuhtmed võimule, kui kondekas. Kui juba on korralik juhtmestik, siis jätagi nii nagu on.

Ovaalide koha pealt peaksid vaatama midagi võimsamat.
Enamus audiomüüjaid oskavad sulle soovitada, kui ütled, et tahad võimendi taha ovaale.

Iseenesest tegelikult võimendiga kõlarile liiga teha on üsna keeruline, kui just meelega "plärtsudes" ei kuula. Ilmselt need elemendid sul lihtsalt oma aja ära elanud ja vanad. Uute kõlaritega arvestagi sellega, et kui mõistlikult kuulata ja mitte moonutama ega plärtsuma lasta, ei juhtu tegelikult ka lahjema kõlariga midagi, võimsam tõenäoliselt mängib natuke valjemalt.
Eritellimisel mööbel. Köögid, kontorid, eluruumid jms.
[url]http://www.marklai.ee[/url]

sass125
huviline
Postitusi: 58
Liitunud: T Juul 29, 2008 5:27 pm
Asukoht: jõhvi

PostitusPostitas sass125 » L Sept 13, 2008 8:20 am

Vipp kirjutas:Enne pane korralikud toitejuhtmed võimule, kui kondekas. Kui juba on korralik juhtmestik, siis jätagi nii nagu on.

Ovaalide koha pealt peaksid vaatama midagi võimsamat.
Enamus audiomüüjaid oskavad sulle soovitada, kui ütled, et tahad võimendi taha ovaale.

Iseenesest tegelikult võimendiga kõlarile liiga teha on üsna keeruline, kui just meelega "plärtsudes" ei kuula. Ilmselt need elemendid sul lihtsalt oma aja ära elanud ja vanad. Uute kõlaritega arvestagi sellega, et kui mõistlikult kuulata ja mitte moonutama ega plärtsuma lasta, ei juhtu tegelikult ka lahjema kõlariga midagi, võimsam tõenäoliselt mängib natuke valjemalt.

Toitejuhtmed peaksid olema korralikud ostsin mingi komplekti ala 600 maksis.Kaitsmed ja puha vahel nii nagu ikka peab.Ruute peast ei mäleta muidugi.
Suvalisi elektri juhtmeid küll pole toppinud.
Kuidas näiteks erinevad firmad kokku sobivad makk on sony xplod, võim siis Panasonic ja supakas magnat
Galant 16v 101kw 2.0 glsi

Vipp
klubi liige
Postitusi: 879
Liitunud: R Apr 23, 2004 12:28 pm
Asukoht: Rakvere
Kontakt:

PostitusPostitas Vipp » L Sept 13, 2008 6:57 pm

Teoreetiliselt ei tohiks nende erinevate firmade kokku sobimisel vahet olla.

Väga palju olen aga kuulnud, et sony makk ja sony ovaalid teevad just väga head häält (loe: tunduvalt rohkem bassi) võrreldes teiste kompottidega. Seal võib mõningane tõepõhi all olla, kui maki ja kõlari resonantsid on välja töötatud ühte auku. Kas tekib sama efekt ka siis, kui võimendi on vahel ja signaal tuleb maki eelvõimendist, ei oska öelda.

Laias laastus ei peaks oma pead sellega vaevama ja võid kasutada vabalt ükskõik mis erinevat kompotti koos, seda enam, et sul on ka bassikõlar kasutuses.
Eritellimisel mööbel. Köögid, kontorid, eluruumid jms.
[url]http://www.marklai.ee[/url]

Kasutaja avatar
Zafari
Site Admin
Postitusi: 4591
Liitunud: E Dets 19, 2005 11:11 am
Asukoht: Pärnu

PostitusPostitas Zafari » L Sept 13, 2008 7:05 pm

mina olen täheldanud ovaalide otse maki taha ühendamisel küll kvaliteedi/võimsuse erinevust. seda küll suht no-name asjadega. endal hetkel clarioni ovaalid sony maki taga ja mängivad äärmiselt hästi. aga igasugusest vitek'ist jms soovitaks küll eemale hoida.
Focus CC & GLK280 & Sapporo III & Mitsubishi Kirigamine Zen
In memoriam:
Galant 5G 2.4 / Galant 7G 2.4 / Galant 6G 2.0 / Galant 7G V6 / Colt 2000 / Colt CZT

Vipp
klubi liige
Postitusi: 879
Liitunud: R Apr 23, 2004 12:28 pm
Asukoht: Rakvere
Kontakt:

PostitusPostitas Vipp » L Sept 13, 2008 8:17 pm

Zafari kirjutas:mina olen täheldanud ovaalide otse maki taha ühendamisel küll kvaliteedi/võimsuse erinevust. seda küll suht no-name asjadega. endal hetkel clarioni ovaalid sony maki taga ja mängivad äärmiselt hästi. aga igasugusest vitek'ist jms soovitaks küll eemale hoida.


Ilmselt on selline vahe tulenenud eelkõige kõlarite erinevast tundlikusest (XX db/SPL). Mida kõrgem on tundlikus, seda valjemini kõlar mängib väiksema võimsusega, aga vastukaaluks on ka võimsustaluvus väiksem. Paljudele firmadele meeldib seda numbrit tegelikust suuremaks valetada.

Selle pärast võibki tihti juhtuda, et võimas kõlar maki taga teeb halvemat häält, kui lahja kõlar.
Eritellimisel mööbel. Köögid, kontorid, eluruumid jms.
[url]http://www.marklai.ee[/url]

rnahkur
liige
Postitusi: 128
Liitunud: L Juul 07, 2007 6:58 pm
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas rnahkur » N Sept 25, 2008 11:12 am

Vipp kirjutas:Väga palju olen aga kuulnud, et sony makk ja sony ovaalid teevad just väga head häält (loe: tunduvalt rohkem bassi) võrreldes teiste kompottidega.


Vipp, mis ajast tunduvalt rohkem bassi on saanud väga hea hääle sünonüümiks? Minu arusaamade järgi peaks taasesitatav helipilt ikkagi sageduseti tasakaalus olema ning seda mõjutab ka väga palju kuulamisruumi akustika. Ning auto puhul pole probleemiks mitte tugeva bassi saavutamine vaid pigem ühtlase ja kandva bassi saamine (tegelikult on sama probleem ka mujal, aga autos torkab see eriti tugevalt kõrva), kujuta ette, et mingis loos mängib näiteks basskitarr ja sellel oleks nagu ainult üksainus pikk keel, millelt ainult mingi osa noote jõuab kuulajani. Ma arvan, et sellist asja ei tahaks eriti keegi kuulata, vähemalt mina mitte, pigem olgu siis juba madal ots suhteliselt kõrgelt puudu, aga alles jääv osa võiks olla piisavalt ühtlane. Kusjuures, on muusikat, kus kõver bassiosa ei häiri, üheks näiteks vanakooli jazz - kuna kontrabass näiteks kiirgab kohutavalt laias spektris harmoonilisi laiali ning isegi põhitooni puudumisel on inimkõrv koostöös mõistusega võimeline harmooniliste koosseisult põhitooni "ennustama". Kui palju aga sa autos näiteks sellist muusikat kuulad :)?
___________________

'99 Mitsubishi Colt 1.3
'91 Pontiac Firebird 305 CID TBI

Vipp
klubi liige
Postitusi: 879
Liitunud: R Apr 23, 2004 12:28 pm
Asukoht: Rakvere
Kontakt:

PostitusPostitas Vipp » N Sept 25, 2008 8:31 pm

Vipp, mis ajast tunduvalt rohkem bassi on saanud väga hea hääle sünonüümiks?

Kontekstist välja rebituna võib jääda tõesti selline mulje. Pigem tekib siin küsimus võrdluse tasandil. Ma väitsin, et 13cm vs. 16cm elementide "võistluses" on suurem võimeline madalamale mängima ja seega ka madalaid sagedusi valjemini taasesitama. Jutt ei olnud hetkel hingematvast ja kõigest muust ülemängivast bassilörinast.

Minu arusaamade järgi peaks taasesitatav helipilt ikkagi sageduseti tasakaalus olema ning seda mõjutab ka väga palju kuulamisruumi akustika. Ning auto puhul pole probleemiks mitte tugeva bassi saavutamine vaid pigem ühtlase ja kandva bassi saamine (tegelikult on sama probleem ka mujal, aga autos torkab see eriti tugevalt kõrva),

Tõsi ta on, et konreetselt midbassidest originaalkohtades rääkides tekib tänu ustevahelise vabapikkuse resonantsile tihtipeale väga kole muhk, mis minu eelmisel näitel toodud bassihelisid veelgi võimendab. Väiksemaid tegureid võib ilmselt üsna palju veel välja lugeda alates kõlarite enda sageduskarakteristikust.

kujuta ette, et mingis loos mängib näiteks basskitarr ja sellel oleks nagu ainult üksainus pikk keel, millelt ainult mingi osa noote jõuab kuulajani. Ma arvan, et sellist asja ei tahaks eriti keegi kuulata, vähemalt mina mitte, pigem olgu siis juba madal ots suhteliselt kõrgelt puudu, aga alles jääv osa võiks olla piisavalt ühtlane. Kusjuures, on muusikat, kus kõver bassiosa ei häiri, üheks näiteks vanakooli jazz - kuna kontrabass näiteks kiirgab kohutavalt laias spektris harmoonilisi laiali ning isegi põhitooni puudumisel on inimkõrv koostöös mõistusega võimeline harmooniliste koosseisult põhitooni "ennustama". Kui palju aga sa autos näiteks sellist muusikat kuulad :)?


Tegelikult mina isiklikult kuulan väga palju erinevat muusikat. Kuna üsna tihti on pikki autosõite Eesti piires üksinda, siis olenevalt tujust kuulan nii Requemi sõjamarssi, Metallica ballaade, kui ka chill out session´i kogumikke.

Ülejäänud "võimalikult naturaalse heli saavutamise autos" teema kohta ei oska mina hetkel seisukohta võtta. Esiteks on minu jaoks segane juba küsimus, mida me üldse taotleme selle võimalikult puhta heli taasesitusega nii autos kui ka toas ? On elus olnud õnne käia paaril väga kuulsa esitaja kontserdil. Fiiling on alati väga kõva olnud, aga mingit väga head helilist rahuldust mina saanud ei ole. Viimane oli REM´i kontsert alles hiljuti, mis oli küll väga võimas, aga heli ei olnud ikkagi see, mille poole mina tahaks püüelda. Kas peaks võtma etaloniks stuudios lindistatud, elektrooniliste efektidega paika näpitud fabrikatsioontoote, mida siis kellegi hirmkallis kodusüsteemis kuulates saaks kõigile eeskujuks tuua ? Tõsi ta on, et viimast kogemust minul ei ole ning seetõttu ongi minu arutelu siin pigem küsivas rollis kellegi suunas, kes oskab seda paremini või täpsemini lahti seletada.

Lõpuks taandub ju kogu asi siiski individuaalsetele eelistustele. Mina näiteks olen hetkel oma auto heliga väga rahul, kuigi ma arvan, et süsteem on tegelikult suuresti häälestamata. Jällegi "tänu" kogemuste nappusele mina seda ilmselt lõpuni teha ei suuda ja hetkel on see süsteem minu jaoks väga hea. Kindlasti on ka enamus inimesi oma süsteemiga rahul, kellel nokats bassitaktis peas lainetab mööda linna sõites niikaua kuni nad midagi paremat ei ole kuulnud, mis neile meeldiks. (Näide võrdlusele, et kas kõva bass = hea heli.)

Mõnes mõttes on mul sinust, rnahkur, natuke kahju. Kindlasti on mõnevõrra raskem just sinul autos sõita ja üle ühe muusikapala tõdeda, et "kurat, tahaks praegu kodus diivanil istuda ja seda lugu kodusüsteemis kuulata". :)

Loodan, et ka minul tuleb natuke rahulikum aeg, et tegeleda hobiga ning hulgaliselt kogemusi sellel alal omandada.

PS: Lugesin uuesti teemat ja nüüd alles jõudis kohale, mis sa selle "tunduvalt rohkem bassi" all mõtlesid. Üleval kirjutatud jutt läks tegelikult ühe teise audio teemas kirjutatud jutu kohta, mis ma arvasin, et on siin teemas. :oops: Ma ei mõelnud seda kui minu isiklikku arvamust hea heli kohta, vaid just selgitusena, miks palju öeldakse nende Sony´de kohta, et teevad koos väga head heli.
Eritellimisel mööbel. Köögid, kontorid, eluruumid jms.
[url]http://www.marklai.ee[/url]

rnahkur
liige
Postitusi: 128
Liitunud: L Juul 07, 2007 6:58 pm
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas rnahkur » R Sept 26, 2008 8:20 am

Eh, jah, seepärast ma autos reeglina raadiot kuulangi, et pole mõtet millegi parema poole püüelda :)

Fiilingu ja loomutruu esituse koha pealt on olnud parim kogemus seni Steve Lukatheri kontsert Kopenhagenis kohas nimega "The Rock" (umbes 300 inimest mahutav klubi), kus kõik oli täpselt nii nagu peaks olema ja mida isegi välismaiste artistide puhul Eestis kahjuks ei kuule (enamus kontserte toimub ju Saku "kuudis", mis iseenesest üks paras tümakoda on, linnahall või laulukas on muidugi meeldivad erandid). Jah, Vipp ma olen täiesti nõus, et enamus kaasegseid plaate paras saast on, isegi vanad asjad on kordusväljaandes "DJ-de" poolt "digitaalselt remasterdatud" (loe: jubedalt labidasse kompressitud), kõige ebameeldivam üllatus on näiteks Dire Straitsi vanade vinüülide CD versioone kuulata, pead kohe kruttima normaalse plaadi jaoks paika keeratud helivaljuse poole vähemaks, kuna muidu kukuvad kõrvad lihtsalt peast.

Kusjuures, mul pole ka kodus mingi hirmkallis helisüsteem - Samavana Sansui ressiiver, kui mina olen, Arcami odavama otsa CD mängija ja mingisugused Philipsi muusikakeskuse tagant pärinevad tikutopsid (selgelt kõige nõrgem lüli, aga kuna pole ruumi suuremate kõlarite jaoks ning väikeste mööndustega nii väikeses toas need kastid isegi teevad talutavat häält väikese tämbrinuppude näppimise järel), vahel, kui tahan kedagi häirimata kuulata, siis tuleb appi ka iseehitatud lampidega klapivõim.

Ja muusika on alati subjektiivne, nii et ma nüüd tulen kaaskannatajatele vastu ja lõpetan selle teemavälise hala siin lihtsalt ära ;)
___________________



'99 Mitsubishi Colt 1.3

'91 Pontiac Firebird 305 CID TBI


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 52 külalist